Micro 100 RRC3-017-375-250 | 0.2500" (1/4) Min Bore DIA x 0.375" (3/8) Max Bore Depth x 0.0170" Tooth Width x 0.0500" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) OAL x 0.0030" Radius - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand
Brand:
Micro 100
Finish/Coating:
Uncoated
Projection (Decimal Inch):
0.0500"
Overall Length (Inch):
2-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"
Weight:
0.05 LBS
Calculated at Checkout
Micro 100 RRC3-017-375-250 | 0.2500" (1/4) Min Bore DIA x 0.375" (3/8) Max Bore Depth x 0.0170" Tooth Width x 0.0500" Projection x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Retaining Ring Grooving Right Hand. From the Micro 100 Standard - Grooving Tools - Retaining Ring - Corner Radius - Right Hand product family.
Warning:
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Micro 100
Finish/Coating:
Uncoated
Projection (Decimal Inch):
0.0500"
Overall Length (Inch):
2-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"