The EXOTAP-DC taps are the industry leading tap for processing threads in Cast Iron, Ductile Iron and Cast Aluminum. The combination of ultra-strong rake withVC10 powdered metal substrate makes this tap the absolute best soltion for threading ductile castings.
Features & Benefits:
- Eccentic thread relief: Reduces friction during cutting, thereby minimizing heat generation and extending life
- Straight flute design: Most rigid cut tap design, suitable for both through and blind holes
- Multi-layered TiCN (V) coating from OSG: The layered configuration resists thermal cracking while increasing surface hardness to extend life up to 3X vs monolayered TiCN
- Available DIN or ANSI overall lengths, coolant-through or solid, metric and inch, up to 1" or M24: Absolute versatility for any machining operation in Ductile Iron
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1105600108 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.059" |
| Major Diameter (mm) | 6.00mm |
| Neck Length (mm) | 25.40mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 63.50mm |
| Pitch (mm) | 1.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 6.48mm |
| Square Length (mm) | 7.94mm |
| Square Width (mm) | 4.85mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 5.15mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 4.92mm |
| Thread Length (mm) | 12.00mm |
| Thread Size | M6 |
| Coating | V |
| Material | VC-10 |
| Series | 11056 Series |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
63.50mm
Number of Flutes:
3
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order