EXOTAP VA-3 is the premium solution for tapping helicoil (STI) threads in stainless steels.
Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Point: For through hole applications
- Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1712501 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.100" |
| Chamfer Type | Plug (4P) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Name | VA-3 POT STI |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.112" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.700" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.000" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.141" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.188" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.110" |
| Material | HSSE |
| Coating | Steam Oxide |
| Tap Drill Size Maximum (Decimal Inch) | 0.125" |
| Tap Drill Size Minimum (Decimal Inch) | 0.118" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.362" |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Size | No. 4 |
| Thread Size (Number) | #4 |
| Thread Type | UNC STI |
| Thread Per Inch (TPI) | 40 TPI |
| Series | 301 |
| Product Type | Spiral Point STI Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Number of Flutes:
2
Overall Length (Decimal Inch):
2.0000"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.1410"
Material:
HSSE
Finish/Coating:
Steam Oxide
Thread Length (Decimal Inch):
0.3620"
Thread Limit:
H2
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order