EXOTAP VC-10 is the premium solution for tapping helicoil (STI) threads in difficult to machine materials.
Features & Benefits:
- Premium Powdered Metal VC-10 substrate: Increased hardness for longer life
- Spiral Point: For through hole applications
- Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1714608 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.089" |
| Chamfer Type | Plug (5P) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Name | VC-10 POT STI |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.086" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.610" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.882" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.141" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.188" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.110" |
| Material | VC-10 |
| Coating | V |
| Tap Drill Size Maximum (Decimal Inch) | 0.096" |
| Tap Drill Size Minimum (Decimal Inch) | 0.090" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.299" |
| Thread Limit | H2 |
| Thread Size | No. 2 |
| Thread Size (Number) | #2 |
| Thread Type | UNC STI |
| Thread Per Inch (TPI) | 56 TPI |
| Series | 314 |
| Product Type | Spiral Point STI Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Number of Flutes:
2
Overall Length (Decimal Inch):
1.8820"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.1410"
Material:
VC-10
Finish/Coating:
V
Thread Length (Decimal Inch):
0.2990"
Thread Limit:
H2
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order