EXOTAP VA-3 is the premium solution for tapping performance in stainless steels.
Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Point: For through hole applications
- Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 1736508 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.125" |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.190" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 0.874" |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.374" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.194" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.250" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.152" |
| Maximum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.164" |
| Minimum Tap Drill Size (Decimal Inch) | 0.156" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.500" |
| Thread Size Number | No. 10 |
| Coating | V |
| Material | HSSE |
| Series | 300 Series |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
HSSE
Finish/Coating:
V
Cutting Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order