General Purpose straight flute tap series that provides exceptional value for all general threading applications.
Features & Benefits:
- HSS material: Increased wear resistance
- Straight Flute: For blind and through hole applications
- Bright, Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- TiN, TiCN surface treatments: Improves wear resistance for extended tap life
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 2033 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.089" |
| Major Diameter (mm) | 34.00mm |
| Neck Length (mm) | 47.00mm |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (mm) | 110.00mm |
| Pitch (mm) | 1.50mm |
| Shank Diameter (mm) | 26.00mm |
| Square Length (mm) | 24.00mm |
| Square Width (mm) | 21.00mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 32.68mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 32.38mm |
| Thread Length (mm) | 37.00mm |
| Thread Size | M34 |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Series | 121 Series |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
110.00mm
Number of Flutes:
4
Material:
HSS
Finish/Coating:
Bright
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order