Semi-premium taps made from premium high speed steel for general purpose tapping applications.
Features & Benefits:
- 6H Class of Fit: Eliminates the need to choose the correct thread limit
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 2868505 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.071" |
| Major Diameter (mm) | 5.00mm |
| Neck Length (mm) | 22.20mm |
| Overall Length (mm) | 62.00mm |
| Pitch (mm) | 0.80mm |
| Shank Diameter (mm) | 4.93mm |
| Square Length (mm) | 6.35mm |
| Square Width (mm) | 3.86mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 4.67mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 4.59mm |
| Thread Length (mm) | 9.60mm |
| Thread Size | M5 |
| Coating | TiN |
| Material | HSS |
| Series | 286 Series |
| Product Type | Thread Forming Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Material:
HSS
Finish/Coating:
TiN
Pitch (mm):
0.80mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order