HY-PRO DIN is the original "Do it All" premium spiral point tap for a wide range of materials.
Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Point: For through hole applications
- Bright, Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- TiCN coating: Improves wear resistance for extended tap life
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 2890600 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.110" |
| Chamfer Type | Plug (4P) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Name | POT |
| Major Diameter (mm) | 4.00mm |
| Neck Length (mm) | 19.00mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 54.00mm |
| Pitch (mm) | 0.70mm |
| Shank Diameter (mm) | 4.27mm |
| Square Length (mm) | 6.35mm |
| Square Width (mm) | 3.33mm |
| Material | HSSE |
| Coating | Bright |
| Tap Drill Size Maximum (mm) | 3.42mm |
| Tap Drill Size Minimum (mm) | 3.24mm |
| Thread Length (mm) | 8.30mm |
| Thread Limit | D4 |
| Thread Size | M4 |
| Thread Type | M |
| Series | 289 |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Cutting Direction:
Right Hand
Number of Flutes:
3
Material:
HSSE
Finish/Coating:
Bright
Thread Limit:
D4
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order