EXOTAP VA-3 is the premium solution for tapping helicoil (STI) threads in stainless steels.
Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Flute: For blind hole applications
- Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 30204708 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.150" |
| Chamfer Type | Bottom (1.5P) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | VA-3 SFT STI |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 0.750" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 2.654" |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.689" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.697" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.750" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.523" |
| Material | HSSE |
| Coating | V |
| Tap Drill Size Maximum (Decimal Inch) | 0.784" |
| Tap Drill Size Minimum (Decimal Inch) | 0.772" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 1.000" |
| Thread Limit | H5 |
| Thread Size (Inch) | 3/4" |
| Thread Type | UNC STI |
| Thread Per Inch (TPI) | 10 TPI |
| Series | 302 |
| Product Type | Spiral Flute STI Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Flute Direction:
Right Hand
Helix Angle:
45 Degree
Number of Flutes:
4
Overall Length (Decimal Inch):
4.6890"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.6970"
Material:
HSSE
Finish/Coating:
V
Thread Length (Decimal Inch):
1.0000"
Thread Limit:
H5
Thread Size (Inch):
3/4"
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order