EXOTAP VA-3 is the premium solution for tapping in stainless steels.
Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Flute: For blind hole applications
- Steam Oxide surface treatment: S/O increases mechanical lubricity
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 30705508 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.208" |
| Chamfer Type | Modified Bottom (2.5P) |
| Coolant Through | Yes |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | VA-3 OIL-V-SFT |
| Major Diameter (Decimal Inch) | 1.000" |
| Neck Length (Decimal Inch) | 3.012" |
| Number of Flutes | 4 |
| Overall Length (Decimal Inch) | 5.512" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.800" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.813" |
| Square Width (Decimal Inch) | 0.600" |
| Material | HSSE |
| Coating | V |
| Tap Drill Size Maximum (Decimal Inch) | 0.928" |
| Tap Drill Size Minimum (Decimal Inch) | 0.910" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 1.000" |
| Thread Limit | h4 |
| Thread Size (Inch) | 1" |
| Thread Type | UNF |
| Thread Per Inch (TPI) | 12 TPI |
| Series | 307 |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Flute Direction:
Right Hand
Number of Flutes:
4
Overall Length (Decimal Inch):
5.5120"
Material:
HSSE
Finish/Coating:
V
Thread Limit:
h4
Threads per Inch:
12 TPI
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order