EXOTAP VA-3 is the premium solution for tapping performance in stainless steels.
Features & Benefits:
- HSSE material: Increased wear resistance
- Spiral Point: For through hole applications
- OSG V-Coating: Increased hardness, lubricity & wear resistance
- DIN Overall Length: Provides additional reach capability
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 34600608 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.157" |
| Major Diameter (mm) | 8.00mm |
| Neck Length (mm) | 35.00mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 90.00mm |
| Pitch (mm) | 1.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 8.08mm |
| Square Length (mm) | 9.53mm |
| Square Width (mm) | 6.05mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 7.15mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 6.92mm |
| Thread Length (mm) | 15.00mm |
| Thread Size | M8 |
| Coating | V |
| Material | HSSE |
| Series | 346 Series |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Number of Flutes:
3
Material:
HSSE
Finish/Coating:
V
Cutting Direction:
Right Hand
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order