The EXOCARB Carbide Taps are designed to excel in Alminum, Alminum Casting and Cast Iron. TiAN and TiCN Coating are available upon request for a longer tool life.
Features & Benefits:
- Micrograin carbide body: Superior hardness & wear resistance versus High Speed Steel
- Modified Bottom: Provides versatile use in both through and blind hole applications
- TiCN and TiALN coatings available upon requests: Provides High hardness with improved wear resistance and Increased production levels with longer tool life.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 8315261 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.041" |
| Chamfer Type | Bottom (1.5P) |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Helix Angle (Degree) | 15 Degree |
| Helix Direction | Right Hand |
| List Name | OT-SFT |
| Major Diameter (mm) | 4.00mm |
| Neck Length (mm) | 21.00mm |
| Number of Flutes | 3 |
| Overall Length (mm) | 52.00mm |
| Pitch (mm) | 0.70mm |
| Shank Diameter (mm) | 5.00mm |
| Square Length (mm) | 7.00mm |
| Square Width (mm) | 4.00mm |
| Material | Carbide |
| Coating | Bright |
| Tap Drill Size Maximum (mm) | 3.42mm |
| Tap Drill Size Minimum (mm) | 3.24mm |
| Thread Length (mm) | 13.00mm |
| Thread Limit | OH3 |
| Thread Size | M4 |
| Thread Type | M |
| Series | 389 |
| Product Type | Spiral Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Flute Direction:
Right Hand
Number of Flutes:
3
Overall Length (mm):
52.00mm
Material:
Carbide
Finish/Coating:
Bright
Thread Limit:
OH3
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order