EXOCARB VX Taps Taps The Tapping Solution for Hardened Steels 54-68Rc
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 8330121 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.118" |
| Major Diameter (mm) | 12.00mm |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length (mm) | 82.00mm |
| Pitch (mm) | 1.00mm |
| Shank Diameter (mm) | 8.50mm |
| Square Length (mm) | 9.00mm |
| Square Width (mm) | 6.50mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 11.15mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 10.92mm |
| Thread Length (mm) | 29.00mm |
| Thread Size | M12 |
| Coating | V |
| Material | Carbide |
| Series | 341 Series |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
82.00mm
Number of Flutes:
5
Material:
Carbide
Finish/Coating:
V
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order