EXOCARB VX Taps Taps The Tapping Solution for Hardened Steels 54-68Rc
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 8330133 |
| Chamfer Length (Decimal Inch) | 0.177" |
| Major Diameter (mm) | 16.00mm |
| Number of Flutes | 6 |
| Overall Length (mm) | 95.00mm |
| Pitch (mm) | 1.50mm |
| Shank Diameter (mm) | 12.50mm |
| Square Length (mm) | 13.00mm |
| Square Width (mm) | 10.00mm |
| Maximum Tap Drill Size (mm) | 14.68mm |
| Minimum Tap Drill Size (mm) | 14.38mm |
| Thread Length (mm) | 32.00mm |
| Thread Size | M16 |
| Coating | V |
| Material | Carbide |
| Series | 341 Series |
| Product Type | Straight Flute Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
OSG
Overall Length (mm):
95.00mm
Number of Flutes:
6
Material:
Carbide
Finish/Coating:
V
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order