Double-sided negative turning insert, 80 Degree rhomboid with inscribed circle diameter of 0.75 inch, 0.25 inch thick, 0.047 inch nose radius, indexing accuracy according to ISO-tolerance class-M, chip-breaker RM with rounded cutting edges, in grade T8415.
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | CNMG 643-RM:T8415 |
| Cutting Edge Length (mm) | 19.30mm |
| Inscribed Circle Diameter (mm) | 19.05mm |
| Insert Thickness (mm) | 6.35mm |
| Fixing Hole Diameter (mm) | 7.94mm |
| Corner Radius (mm) | 1.20mm |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.047" |
| Insert Geometry | Negative |
| Cutting Edge Length (Decimal Inch) | 0.760" |
| Fixing Hole Diameter (Decimal Inch) | 0.313" |
| Inscribed Circle Diameter (Decimal Inch) | 0.750" |
| Insert Thickness (Decimal Inch) | 0.250" |
| Insert Shape Code | C - rhombic 80 degree included angle |
| Insert Design | CNMG |
| Coating | T8415 |
| Product Type | Turning Negative Insert |
| Country of Origin | Czech Republic |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Pramet
Inscribed Circle (Inch):
3/4"
Inscribed Circle (Decimal Inch):
0.7500"
Inscribed Circle (mm):
19.05mm
Corner Radius (Inch):
3/64"
Corner Radius (Decimal Inch):
0.0470"
Corner Radius (mm):
1.20mm
Thickness (Inch):
1/4"
Thickness (Decimal Inch):
0.2500"
Thickness (mm):
6.35mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order