Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 00026691 |
| Minimum Cutting Diameter (Decimal Inch) | 1.969" |
| Minimum Cutting Diameter (mm) | 50.00mm |
| Maximum Cutting Diameter (Decimal Inch) | 2.559" |
| Maximum Cutting Diameter (mm) | 65.00mm |
| Body Diameter (Decimal Inch) | 1.693" |
| Body Diameter (mm) | 43.00mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.071" |
| Overall Length (mm) | 78.00mm |
| Functional Length 1 (Decimal Inch) | 1.063" |
| Functional Length 1 (mm) | 27.00mm |
| Functional Length 2 (Decimal Inch) | 2.835" |
| Functional Length 2 (mm) | 72.00mm |
| Product Type | Graflex Rough Boring Head |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
Seco Tools
Overall Length (Decimal Inch):
3.0710"
Overall Length (mm):
78.00mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order