YG1 DH451196 | 0.7717" Diameter x 0.7874" Shank x 5.1575" OAL 2 Flute TiAIN Coated Carbide Dream Drill Bit
Brand:
YG1
Flute Length (Inch):
3.1102"
Flute Length (Decimal Inch):
3-1/9"
Flute Length (mm):
79.00mm
Overall Length (Inch):
5.1575"
Overall Length (Decimal Inch):
Overall Length (mm):
131.00mm
Material:
Carbide
Finish/Coating:
TiAIN
Cutting Direction:
Right
Weight:
0.97 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Free Shipping
Product Specifications
Diameter (Decimal Inch)DH451196
Diameter (Decimal Inch)0.7717"
Diameter (Inch)71/92"
Diameter (mm)19.60mm
Shank Diameter (Decimal Inch)0.7874"
Shank Diameter (Inch)37/47"
Shank Diameter (mm)20.00mm
Flute Length (Decimal Inch)3.1102"
Flute Length (Inch)3-1/9"
Flute Length (mm)79.00mm
Overall Length (Decimal Inch)5.1575"
Overall Length (Inch)5-3/19"
Overall Length (mm)131.00mm
Point Length (Decimal Inch)0.1404"
Point Length (mm)3.57mm
Point Angle140 Degree
Helix Angle30 Degree
Length/Diameter3 X D
Shank Toleranceh6
Coolant ThroughYes
Number of Flutes2
Coolant Pressure20 Bar
Blank StandardDIN 6537
CoatingTiAIN
MaterialCarbide
Hole Tolerancem7
ApplicationPM
Cutting DirectionRight
Product TypeDream Drill Bit
Warning:
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Flute Length (Inch):
3.1102"
Flute Length (Decimal Inch):
3-1/9"
Flute Length (mm):
79.00mm
Overall Length (Inch):
5.1575"
Overall Length (Decimal Inch):
Overall Length (mm):
131.00mm