Product Specifications
| Manufacturer Part Number | G84316 |
| Mill Diameter (Inch) | 1/4" |
| Mill Diameter (Decimal Inch) | 0.250" |
| Mill Diameter (mm) | 6.35mm |
| Shank Diameter (Inch) | 1/4" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.250" |
| Shank Diameter (mm) | 6.35mm |
| Length of Cut (Inch) | 1/4" |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 0.250" |
| Length of Cut (mm) | 6.35mm |
| Overall Length (Inch) | 3 " |
| Overall Length (Decimal Inch) | 3.000" |
| Overall Length (mm) | 76.20mm |
| Ball Nose Radius (Inch) | 1/8" |
| Ball Nose Radius (Decimal Inch) | 0.125" |
| Ball Nose Radius (mm) | 3.18mm |
| Shank Type | Plain |
| Helix Angle (Degree) | 30 Degree |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating | Blue |
| Material | Carbide |
| Center Cut | Yes |
| Application | P,H |
| Cutting Direction | Right |
| Series | G843 |
| Product Type | Ball Nose End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Inch):
1/4"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.2500"
Mill Diameter (mm):
6.35mm
Number of Flutes:
2
Length of Cut (Inch):
1/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.2500"
Length of Cut (mm):
6.35mm
Material:
Carbide
Shank Diameter (Inch):
1/4"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.2500"
Shank Diameter (mm):
6.35mm
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Overall Length (mm):
76.20mm
Finish/Coating:
Blue
Shank Type:
Plain
Cutting Direction:
Right Hand
Application:
P,H
Helix Angle:
30 Degree
Center Cutting:
Yes"interval quantity=1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order