Product Specifications
| Manufacturer Part Number | GM668040 |
| Mill Diameter (Inch) | 5/8" |
| Mill Diameter (Decimal Inch) | 0.625" |
| Mill Diameter (mm) | 15.88mm |
| Corner Radius (Decimal Inch) | 0.020" |
| Corner Radius (mm) | 0.51mm |
| Shank Diameter (Inch) | 5/8" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.625" |
| Shank Diameter (mm) | 15.88mm |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 1.250" |
| Length of Cut (mm) | 31.75mm |
| LBS (Inch) | 3-5/8" |
| LBS (Decimal Inch) | 3.625" |
| LBS (mm) | 92.08mm |
| Overall Length (Inch) | 6" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 6.000" |
| Overall Length (mm) | 152.40mm |
| Shank Type | PLAIN |
| Material | Carbide |
| Coating | Y-Coating |
| Helix Angle (Degree) | 45 Degree |
| Number of Flutes | 6 |
| Series | GM668 |
| Application | P |
| Product Type | Corner Radius End Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Inch):
5/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Mill Diameter (mm):
15.88mm
Number of Flutes:
6
Corner Radius (Decimal Inch):
0.0200"
Corner Radius (mm):
0.51mm
Length of Cut (Decimal Inch):
1.2500"
Length of Cut (mm):
31.75mm
Shank Type:
PLAIN
Material:
Carbide
Finish/Coating:
Y
Shank Diameter (Inch):
5/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Shank Diameter (mm):
15.88mm
Application:
P
Overall Length (Inch):
6"
Overall Length (Decimal Inch):
6.0000"
Overall Length (mm):
152.40mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order