Product Specifications
| Manufacturer Part Number | HPK19060 |
| Diameter (Inch) | 13/55" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.236" |
| Diameter (mm) | 6.00mm |
| Shank Diameter (Inch) | 13/55" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.236" |
| Shank Diameter (mm) | 6.00mm |
| Length of Cut (Inch) | 13/55" |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 0.236" |
| Length of Cut (mm) | 6.00mm |
| LBS (Inch) | 13/22" |
| LBS (Decimal Inch) | 0.591" |
| LBS (mm) | 15.00mm |
| Overall Length (Inch) | 2-1/6" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.165" |
| Overall Length (mm) | 55.00mm |
| Neck Diameter (mm) | 5.85mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | HPK19 |
| Shank Type | Plain |
| Helix Angle (Degree) | 35 Degree |
| Coating | C |
| Material | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cut Type | Center |
| Product Type | Square End Mill-Extended Neck |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.2362"
Mill Diameter (mm):
6.00mm
Number of Flutes:
2
Length of Cut (Decimal Inch):
0.2362"
Length of Cut (mm):
6.00mm
Material:
Carbide
Overall Length (Decimal Inch):
2.1654"
Overall Length (mm):
55.00mm
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.2362"
Shank Diameter (mm):
6.00mm
Finish/Coating:
C
Helix Angle:
35 Degree
Application:
H
Cutting Direction:
Right Hand
Shank Type:
Plain
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order