Product Specifications
| Manufacturer Part Number | HPK46050 |
| Diameter (Inch) | 12/61" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.197" |
| Diameter (mm) | 5.00mm |
| Shank Diameter (Inch) | 13/55" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.236" |
| Shank Diameter (mm) | 6.00mm |
| Length of Cut (Inch) | 12/61" |
| Length of Cut (Decimal Inch) | 0.197" |
| Length of Cut (mm) | 5.00mm |
| LBS (Inch) | 31/63" |
| LBS (Decimal Inch) | 0.492" |
| LBS (mm) | 12.50mm |
| Overall Length (Inch) | 1-31/32" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.969" |
| Overall Length (mm) | 50.00mm |
| Ball Nose (Decimal Inch) | 0.098" |
| Ball Nose (Inch) | 2.50mm |
| Neck Diameter (mm) | 4.85mm |
| Interferance Angle (Degree) | 1.96 Degree |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | HPK46 |
| Shank Type | Plain |
| Helix Angle (Degree) | 30 Degree |
| Coating | C |
| Material | Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cut Type | Center |
| Product Type | Ball Nose End Mill-Neck |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1969"
Mill Diameter (mm):
5.00mm
Number of Flutes:
2
Length of Cut (Decimal Inch):
0.1969"
Length of Cut (mm):
5.00mm
Material:
Carbide
Overall Length (Decimal Inch):
1.9685"
Overall Length (mm):
50.00mm
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.2362"
Shank Diameter (mm):
6.00mm
Finish/Coating:
C
Helix Angle:
30 Degree
Application:
H
Cutting Direction:
Right Hand
Shank Type:
Plain
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order