Product Specifications
| EDP Number | K610106406 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.6406" |
| Diameter (Inch) | 41/64" |
| Diameter (mm) | 16.27mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.5620" |
| Shank Diameter (Inch) | 9/16" |
| Shank Diameter (mm) | 14.27mm |
| Flute Length (Decimal Inch) | 2.2500" |
| Flute Length (Inch) | 2-1/4" |
| Flute Length (mm) | 57.15mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 9.0000" |
| Overall Length (Inch) | 9" |
| Overall Length (mm) | 228.60mm |
| Number of Flutes | 8 |
| Series | K6101/K6105 |
| Shank Tolerance | +0.0000"/-0.0015" |
| Hole Tolerance | +0.0004/+0.0001 |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Chamfer Angle (Degree) | 45 Degree |
| Helix Angle (Degree) | 0 Degree |
| Shank Type | Straight |
| Flute Style | Straight |
| Application | P |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Product Type | Chucking Reamer |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Shank Type:
Straight
Flute Type:
Straight
Reamer Diameter (Inch):
41/64"
Reamer Diameter (Decimal Inch):
0.6406"
Reamer Diameter (mm):
16.27mm
Flute Length (Inch):
2-1/4"
Flute Length (Decimal Inch):
2.2500"
Flute Length (mm):
57.15mm
Number of Flutes:
8
Material:
HSS
Finish/Coating:
Bright
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order