Product Specifications
| Manufacturer Part Number | M15006 |
| Diameter (Inch) | 3/32" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.0938" |
| Diameter (mm) | 2.38mm |
| Shank Diameter (Inch) | 1/8" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1250" |
| Shank Diameter (mm) | 3.18mm |
| Flute Length (Inch) | 1/2" |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.5000" |
| Flute Length (mm) | 12.70mm |
| Overall Length (Inch) | 1-3/4" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 1.7500" |
| Overall Length (mm) | 44.45mm |
| Point Length (Decimal Inch) | 0.0194" |
| Point Length (mm) | 0.49mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 135 Degree |
| Helix Angle | 30 Degree |
| Series | CDRA05 |
| Shank Tolerance | h6 |
| Coolant Through | No |
| Coating | TiAlN |
| Material | Premium HSS-PM |
| Hole Tolerance | h7 |
| Application | P,S |
| Cutting Direction | Right |
| Length Type | Stub Length |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Drill Bit Size (Inch):
3/32"
Drill Bit Size (Decimal Inch):
0.0938"
Drill Bit Size (mm):
2.38mm
Flute Length (Inch):
1/2"
Flute Length (Decimal Inch):
0.5000"
Flute Length (mm):
12.70mm
Material:
Premium HSS-PM
Finish/Coating:
TiAlN
Coolant Through:
No
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order