Product Specifications
| Manufacturer Part Number | M16030 |
| Diameter (Wire) | #30 |
| Diameter (Inch) | 9/70" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.1285" |
| Diameter (mm) | 3.26mm |
| Shank Diameter (Inch) | 3/16" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.1875" |
| Shank Diameter (mm) | 4.76mm |
| Flute Length (Inch) | 15/16" |
| Flute Length (Decimal Inch) | 0.9375" |
| Flute Length (mm) | 23.81mm |
| Overall Length (Inch) | 2-3/8" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.3750" |
| Overall Length (mm) | 60.33mm |
| Point Length (Decimal Inch) | 0.0266" |
| Point Length (mm) | 0.68mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 135 Degree |
| Helix Angle | 30 Degree |
| Series | CDRA06 |
| Shank Tolerance | h6 |
| Coolant Through | No |
| Coating | TiAlN |
| Material | Premium HSS-PM |
| Hole Tolerance | h7 |
| Application | P,S |
| Cutting Direction | Right |
| Length Type | Stub Length |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Drill Bit Size (Decimal Inch):
0.1285"
Drill Bit Size (mm):
3.26mm
Drill Bit Size (Wire):
#30
Flute Length (Inch):
15/16"
Flute Length (Decimal Inch):
0.9375"
Flute Length (mm):
23.81mm
Material:
Premium HSS-PM
Finish/Coating:
TiAlN
Coolant Through:
No
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order