Product Specifications
| # Manufacturer Number | P17202 |
| Min. Insert Diameter (Decimal Inch) | 0.9688" |
| Min.-Insert-Diameter-(Inch) | 31/32" |
| Min. Insert Diameter (mm) | 24.61mm |
| Max. Insert Diameter (Decimal Inch) | 1.3750" |
| Max. Insert Diameter (Inch) | 1-3/8" |
| Max. Insert Diameter (mm) | 34.93mm |
| Max Drill Depth (Decimal Inch) | 20.1300" |
| Max Drill Depth (Inch) | 20-1/8" |
| Max Drill Depth (mm) | 511.18mm |
| Flute Length (Decimal Inch) | 21.2500" |
| Flute Length (Inch) | 21-1/4" |
| Flute Length (mm) | 539.75mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 24.7500" |
| Overall Length (Inch) | 24-3/4" |
| Overall Length (mm) | 628.65mm |
| Reference Length (Decimal Inch) | 21.3900" |
| Reference Length (Decimal Inch) | 21-25/64" |
| Reference Length (Decimal Inch) | 543.32mm |
| Pipe Tap (Inch) | 1/8" |
| Number of Flute | 2 |
| Coating | Oxide |
| Material | Steel |
| Cutting Direction | Right |
| Product Type | Spade Drill Holder |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Series:
P17
Overall Length (Inch):
24-3/4"
Overall Length (Decimal Inch):
24.7500"""
Overall Length (mm):
24.7500"
Maximum Drill Depth (Inch):
20-1/8"""
Maximum Drill Depth (Decimal Inch):
20.1300"
Maximum Drill Depth (mm):
511.18mm"
Flute Type:
Straight
Shank Type:
Straight
Material:
Steel
Finish/Coating:
Oxide
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order