Product Specifications
| Manufacturer Part Number | T7436323 |
| Thread Size | #10 |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.190" |
| Thread Size (mm) | 4.83mm |
| Threads per Inch (TPI) | 24 |
| Thread Series | UNC |
| Pitch Limit | H3 |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Overall Length (Decimal Inch) | 2.500" |
| Overall Length (mm) | 63.50mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 0.591" |
| Thread Length (mm) | 15.01mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.310" |
| Square Length (mm) | 7.87mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.255" |
| Shank Diameter (mm) | 6.48mm |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.191" |
| Square Size (mm) | 4.85mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.201" |
| Drill Size (mm) | 5.10mm |
| Connection Size (Decimal Inch) | 0.255" x 0.191" |
| Connection Size (mm) | 6.48 x 4.85mm |
| Usable Length (Decimal Inch) | 1.000" |
| Usable Length (mm) | 25.40mm |
| Length / Diameter | 3.0 x D |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Blank Standard | 322 |
| Series | T7436 |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Decimal Inch):
0.1900"
Thread Size (mm):
4.83mm
Thread Limit:
H3
Number of Flutes:
2
Chamfer:
Plug
Finish/Coating:
Bright
Material:
HSS
Thread Standard:
322
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order