Product Specifications
| Manufacturer Part Number | T7A15707 |
| Size | M20 x 2.5 D7 |
| Tap Type | Hand |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.787" |
| Diameter (metric) | 20.00mm |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Coating | Bright |
| Material | HSS |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.470" |
| Overall Length (mm) | 113.54mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 2.000" |
| Thread Length (mm) | 50.80mm |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.690" |
| Square Length (mm) | 17.53mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.652" |
| Shank Diameter (mm) | 16.56mm |
| Shank Type | Square |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.733" |
| Drill Size (mm) | 18.64mm |
| Useable Length (Decimal Inch) | 2.000" |
| Useable Length (mm) | 50.80mm |
| Square Size (Decimal Inch)) | 0.489" |
| Square Size (mm) | 12.42mm |
| Product Type | Plug Hand Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Overall Length (Decimal Inch):
4.4700"
Overall Length (mm):
113.54mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order