Product Specifications
| Manufacturer Part Number | TE800 |
| Thread Size (Inch) | 1" |
| Threads per Inch (TPI) | 12 |
| Thread Series | UN |
| Thread Size (Decimal Inch) | 0.745" |
| Thread Size (mm) | 18.92mm |
| Shank Diameter (Inch) | 3/4" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.750" |
| Shank Diameter (mm) | 19.05mm |
| Thread Length (Decimal Inch) | 1.500" |
| Thread Length (mm) | 38.10mm |
| Overall Length (Inch) | 4" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.000" |
| Overall Length (mm) | 101.60mm |
| Shank Type | Plain |
| Helix Angle (Degree) | 15 Degree |
| Number of Flutes | 5 |
| Coating | TiAN |
| Material | Carbide |
| Application | P, K, N |
| Series | TE |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Product Type | Helical Flute Thread Mill |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Thread Size (Inch):
1"
Thread Size (Decimal Inch):
0.7450"
Thread Size (mm):
18.92mm
Threads Per Inch:
12
Shank Diameter (Inch):
3/4"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Shank Diameter (mm):
19.05mm
Number of Flutes:
5
Finish/Coating:
TiAN
Material:
Carbide
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order