Product Specifications
| Manufacturer Part Number | TRK04726GS |
| Diameter (Inch) | 37/47" |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.7874" |
| Diameter (mm) | 20.00mm |
| Shank Diameter (Inch) | 15/23" |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.6520" |
| Shank Diameter (mm) | 16.56mm |
| Square Length (Inch) | 20/29" |
| Square Length (Decimal Inch) | 0.6900" |
| Square Length (mm) | 17.53mm |
| Thread Length (Inch) | 1-1/5" |
| Thread Length (Decimal Inch) | 1.2010" |
| Thread Length (mm) | 30.51mm |
| Square Size (Inch) | 22/45" |
| Square Size (Decimal Inch) | 0.4890" |
| Square mm (Inch) | 12.42mm |
| Drill Size (Decimal Inch) | 0.7362" |
| Drill Size (mm) | 18.70mm |
| Connection (Inch) | 0.652" x 0.489" |
| Connection (mm) | 16.56mm x 12.42mm |
| Overall Length (Inch) | 3-23/25" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 4.9200" |
| Overall Length (mm) | 124.97mm |
| Useable Length (Decimal Inch) | 2.0000" |
| Useable Length (mm) | 50.80mm |
| Size & Pitch | M20x1.5 |
| Size | M20 |
| Pitch Limt | D6 |
| Pitch (TPI) | 1.5 TPI |
| Number of Flute | 3 |
| Chamfer Type | Plug |
| Chamfer Length | 4P-5P |
| Shank Type | Square |
| Blank Standard | DIN/ANSI |
| Helix Angle (Degree) | 0 |
| Material | HSS-PM |
| Coating | X-Coated |
| Product Type | Spiral Point Tap |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Material:
HSS-PM
Finish/Coating:
X-Coated
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order