Product Specifications
| Manufacturer Part Number | VH030J |
| Taper Type | BT40 |
| Connection Diameter Work Side (Decimal Inch) | 3/8" |
| Connection Diameter Work Side (Decimal Inch) | 0.375" |
| Connection Diameter Work Side (mm) | 9.53mm |
| Body Diameter1 (Decimal Inch) | 0.945" |
| Body Diameter1 (mm) | 24.00mm |
| Body Diameter2 (Decimal Inch) | 1.260" |
| Body Diameter2 (mm) | 32.00mm |
| Projection Length (Decimal Inch) | 6.300" |
| Projection Length (mm) | 160.00mm |
| Functional Length (Decimal Inch) | 4.646" - 5.039" |
| Overall Length (Decimal Inch) | 8.874" |
| Overall Length (mm) | 225.40mm |
| Body Length (Decimal Inch) | 5.236" |
| Body Length (mm) | 133.00mm |
| Body Length1 (Inch) | 2" |
| Body Length1 (Decimal Inch) | 2.001" |
| Body Length1 (mm) | 50.82mm |
| Clamping Length (Decimal Inch) | 1.240" |
| Clamping Length (mm) | 31.50mm |
| Connection Bore Depth (Decimal Inch) | 1.713" |
| Connection Bore Depth (mm) | 43.50mm |
| Thread diameter size | M8 x 1.00mm |
| Body Half Taper Angle (Degree) | 4.50 Degree |
| Radial Location (Decimal Inch) | 0.520" |
| Radial Location (mm) | 13.20mm |
| Connection Retention Knob Thread Size | M16x2.0 |
| Measurement | Inch |
| Taper Accuracy | AT3 |
| Maximum Speed (RPM) | 25000 |
| Run Out (at 3D) | <0.00012" |
| Coolant system | AD/B+C |
| Spindle Taper Type | JIS B6339/MAS 403BT |
| Product Type | Shrink-Fit Tool Holder |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Type:
BT40
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order