Product Specifications
| Manufacturer Part Number | VL030J |
| Body Diameter 1 (Decimal Inch) | 0.9449" |
| Body Diameter 1 (mm) | 24.00mm |
| Body Diameter 2 (Decimal Inch) | 1.2598" |
| Body Diameter 2 (mm) | 32.00mm |
| Connection Work Side (Decimal Inch) | 0.375" |
| Connect Work Side (mm) | 9.53mm |
| Gage Length (Decimal Inch) | 6.300" |
| LPR (mm) | 16.00mm |
| Overall Length (Decimal Inch) | 10.2992" |
| Overall Length (mm) | 261.60mm |
| Body Length (Decimal Inch) | 5.5492" |
| Body Length (mm) | 140.95mm |
| Clamping Length (Decimal Inch) | 1.2008" |
| Clamping Length (mm) | 30.50mm |
| Connection Bore Depth (Decimal Inch) | 1.6332" |
| Connection Bore Depth (mm) | 42.50mm |
| Thread Diameter Size | M8x1.00mm |
| Connection Retention Knob Thread Size | UNC1-8 |
| Radial Location (mm) | 13.50mm |
| Radial Location (Decimal Inch) | 0.5315" |
| RPM | 25000 RPM |
| Taper Accuracy | AT3 |
| Body Half Taper Angle (Degree) | 4.5 Degree |
| Product Type | Shrink Fit Holder |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order