Product Specifications
| # Manufacturer Number | YI3G01 |
| Diameter (Decimal Inch) | 0.9449" |
| Diameter (Inch) | 17/18" |
| Diameter (mm) | 24.00mm |
| Thickness (Decimal Inch) | 0.2559" |
| Thickness (Inch) | 11/43" |
| Thickness (mm) | 6.50mm |
| Insert Height (Decimal Inch) | 0.7320" |
| Insert Height (Inch) | 52/71" |
| Insert Height (mm) | 0.70mm |
| Point Length (Decimal Inch) | 0.1720" |
| Point Length (mm) | 4.40mm |
| Point Angle (Degree) | 140 Degree |
| Holder Type | G |
| Coating | TiCN |
| Material | Carbide |
| Application | M |
| Product Type | Dream Drill Insert |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
YG1
Material:
Carbide
Length (Decimal Inch):
0.1720"
Length (mm):
4.40mm
Inscribed Circle (Decimal Inch):
0.9449"
Inscribed Circle (mm):
24.00mm
Thickness (Decimal Inch):
0.2559"
Thickness (mm):
6.50mm
Insert Height (Decimal Inch):
0.7320"
Insert Height (mm):
0.70mm
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order