Scotch-Brite Super polish disc is a soft, springy, non-woven disc that offers a high degree of conformability for final-step, satin finishing. The pliable, open web is an ideal medium for use with compounds to help generate a uniform finish.
Features:
- Open web is ideal for applying compounds and polishes and creating satin finishes on lacquer
- Flexible and conformable material is ideal for finishing irregular surfaces and accessing hard-to-reach areas
- Suitable for hand use on oscillating and disc-compatible dual pad rubbing machines
- Thick, light, open web material holds compounds or polishes for uniform distribution
- Suitable for metal, wood, composite, glass and advanced materials
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 7010366421 |
| Legacy SKU | 61500149515 |
| Center Hole Diameter (Inch) | 0.25" |
| Center Hole Diameter (mm) | 6.35mm |
| Center Hole Thread Size | Non Pertinent |
| Maximum Speed | 8500.0 RPM |
| Overall Diameter (Inch) | 3.0" |
| Overall Diameter (mm) | 76.2mm |
| Product Type | Super Polish Disc |
| Abrasive Material | Talc |
| Attachment Type | Non Pertinent |
| Backing Material | Non-woven |
| Backing Weight | Non Pertinent |
| Coat Type | Non Pertinent |
| Color Family | Beige |
| Disc Type | Non Pertinent |
| Grade | Non Pertinent |
| Grit | Non Pertinent |
| Hole Configuration | Non Pertinent |
| Product Color | Tan |
| Product Form | Disc |
| Product Number | SP-DC |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
3M
interval quantity:
200
Ships:
From Manufacturer
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order