The Standard Abrasives MD Mini-Brush features medium density (MD) buff and blend material for efficient restoration of original, high-quality finishes on fabricated steel parts. While welds or other imperfections might detract from a fine finish, the original luster can still be salvaged-even revitalized and renewed-with the help of this abrasive brush.
Restoring Original Finishes- Conventional methods for blending weld traces and other imperfections can be time consuming and unpredictable. The Standard Abrasives MD Mini-Brush restores the original appearance of metal parts quickly and easily. Users begin by welding and setting the grain as normal. Then, the Standard Abrasives MD Mini-Brush follows to deliver stainless finishes.
- The brush is constructed by attaching thin flaps of abrasive material mounted to a fiberglass core. Its design utilizes the "face" of the material rather than the "edge." resulting in fine finishes without leaving the traces of lines associated with ganged arbor hole discs. The flaps are buoyant and responsive, so, rotating on the workpiece they splay out subtly and cover more surface area to eliminate gaps. The brush easily attaches to a die grinder or rotary tool and can be brought to the workpiece if necessary.
- The MD Mini-Brush utilizes standard abrasives buff and blend medium density non-woven material. Among buff and blend products, the Mini-Brush is the least aggressive, making it ideal for producing fine finishes on irregular shaped parts.
- The Standard Abrasives MD Mini-Brush is constructed with aluminum oxide mineral and nonwoven nylon fibers bonded with resin, resulting in a dense open web. Resin bonds tolerate heat and help enhance overall durability of the abrasive. Aluminum oxide mineral cuts sharp and is friable, fragmenting under heat and pressure to reveal sharp cutting edges, offering a consistent cut throughout the life of the abrasive.
- Gaps between the nonwoven nylon fibers allow swarf and debris to escape, so the abrasive does not get clogged with buildup and keeps cutting sharper for longer. Moreover, the nylon fibers are buoyant and responsive, so you get a consistent cut without gouging or marring the workpiece. Given that maintaining part geometry-especially on fabricated steel parts-is often a top concern, the mini-brush's ability to conform to the substrate without compromising part geometry is one of its key benefits. It helps reduce the likelihood of having to discard scrap parts due to incorrect tolerances, as well as minimizes the need for rework.
- The Mini-Brush is color coded by grade to help users quickly identify the right grade for their application. Medium and fine grades will cut less aggressively but leave a finer scratch pattern, whereas coarse grades will cut more aggressively and leave a rougher scratch pattern.
- Altogether, the Mini-Brushes provide a quality, fast and easy solution for restoring original steel finishes.
Features:
- Delivers high-quality finishes with sharp cutting and self-renewing aluminum oxide mineral
- Open web is load resistant, prolonging abrasive service life
- Non-woven material is spongy and responsive, conforming to most surface geometries
- Resin bond is heat resistant and withstands repeated wear
- High Strength Buff and Blend material has great tear resistance
- Easy to use
Product Specifications
| Manufacturer Part Number | 7010369377 |
| Grade | Medium |
| Overall Diameter (Inch) | 4.5" |
| Overall Diameter (mm) | 114.3mm |
| Overall Width (Inch) | 4.0" |
| Center Hole Thread Size | 5/8-11" |
| Density Rating | Medium |
| Overall Width (mm) | 101.6mm |
| Color Family | Gray |
| Maximum Speed | 3500.0 RPM |
| Product Color | Gray |
| Product Form | Brush |
| Product Key | Flap Brush |
| Attachment Type | Threaded |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
Brand:
3M
interval quantity:
1
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order