The 3M Adflo powered Air Purifying Respirator with 3M speedglass 9100 FX-Air Helmet is a high-efficiency particulate respiratory protection system. This system has an ergonomic, adjustable head suspension and a flip-up shield that allows for a clear, wide view for non- situations. The 36 1101 30iSW is a complete Adflo powered Air Purifying Respirator with speedglass 9100 FX Air Helmet. The system provides High Efficiency particulate respiratory protection system for in a light weight, compact design with ergonomic, adjustable head suspension. Flip front shield allows for a clear, wide view protective visor for grinding and setup. Kit contains lithium ion battery, high efficiency particulate filter and wide leather belt. Audible and visual alarms signal low airflow and low battery charge.
Features:
- Complete 3M Adflo System
- Includes a 3M speedglass 9100 FX-Air Welding Helmet
- Features a flip-up solution for grinding and prep work
- Ergonomic, adjustable headband
- Delivers comfort, helmet stability, and good weight distribution
| Manufacturer Part Number | 7100200572 |
| Legacy SKU | 70071735511 |
| Product Color | Black |
| Product Number | 36-1101-30iSW |
| Product Type | PAPR Systems |
| Dark Shades | Shade 5, 8-13 |
| Cartridge or Filter Included | HE Filter |
| Battery Life | Up to 1800 hr (ADF) |
| Battery Type | PAPR: Lithium ion |
| Recommended Application | Grinding |
| Sensitivity | 5 Level (TIG>1A & MIG/MAG, Stick) |
| Side Windows | Yes |
| Specifications Met | ANSI Z87.1-2010 |
| Viewing Area (Inch) | 2.8" x 4.2" |
| Viewing Area (mm) | 73mm x 107mm |
| Visor Type | Clear Visor and Auto-Darkening Welding Lens |
| Welding Process | Tack Welding |
| ADF Shade Range | Variable 5, 8-13 |
| Air Source | PAPR |
| Grinding Option | Flip-up with Clear Visor |
| Hazard Type | Welding Helmet with Grinding Visor |
| Hygiene Kit | Adflo PAPR with Speedglas 9100 FX-Air Kit, 9100XXi Lens |
| Lens Material | 5, 8 - 13 |
| Lens Type | Auto-darkening |
Warning:
This product can expose you to materials and/or chemicals including arsenic, lead, and other materials and/or chemicals which are known to the state of California to cause cancer and/or reproductive harm.
For more information, visit www.P65Warnings.ca.gov
714.897.1700
Chat
Email
Quotes
Quick Order