Helical Solutions 46611 | H40ALV-RN-M-30750-R.125 3/4" Diameter x 3/4" Shank x 1" LOC x 3-3/8" Reach x 6" OAL x 0.1250" Corner Radius 3 Flute Zplus Coated Solid Carbide Reduced Neck End Mill For Aluminum
Ships:
From Partner Facility
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
3/4"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Number of Flutes:
3
Length of Cut (Inch):
1"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.0000"
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
Zplus
Shank Diameter (Inch):
3/4"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Application:
Aluminum
Single or Double End:
Single
Overall Length (Inch):
6"
Overall Length (Decimal Inch):
6.0000"
Ships:
From Partner Facility
Weight:
0.95 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Free Shipping
Product Specifications
Tool Description H40ALV-RN-M-30750-R.125
Mill Diameter (Inch) 3/4"
Mill Diameter (Decimal Inch) 0.7500"
Number of Flutes 3
Length of Cut (Inch) 1"
Length of Cut (Decimal Inch) 1.0000"
Material Solid Carbide
Overall Length (Inch) 6"
Overall Length (Decimal Inch) 6.0000"
Shank Diameter (Inch) 3/4"
Shank Diameter (Decimal Inch) 0.7500"
Finish/Coating Zplus
Overall Reach (Inch) 3-3/8"
Overall Reach (Decimal Inch) 3.3750"
Center Cutting (Yes/No) Yes
Application Aluminum
Neck Diameter (Decimal Inch) 0.7120"
Corner Radius (Inch) 1/8"
Corner Radius (Decimal Inch) 0.1250"
LOC Multiple 1x
Reach Multiple 4x
Web Thickness (Decimal Inch) 0.0120"
Shank Length (Inch) 2-5/8"
Shank Length (Decimal Inch) 2.6250"
Chip Breaker (Yes/No) No
Metric (Yes/No) No
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Number of Flutes:
3
Length of Cut (Inch):
1"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.0000"
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
Zplus
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Application:
Aluminum
Single or Double End:
Single
Overall Length (Inch):
6"
Overall Length (Decimal Inch):
6.0000"