Helical Solutions 53318 | HSV-RN-L-40625-R.090 5/8" Diameter x 5/8" Shank x 3/4" LOC x 4-1/8" Reach x 6" OAL x 0.0900" Corner Radius 4 Flute Aplus Coated Solid Carbide Reduced Neck End Mill For Steels, High-Temp Alloys & Titanium
Ships:
From Partner Facility
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
5/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Length of Cut (Inch):
3/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.7500"
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
APLUS
Shank Diameter (Inch):
5/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Application:
Steels, High-Temp Alloys & Titanium
Single or Double End:
Single
Overall Length (Inch):
6"
Overall Length (Decimal Inch):
6.0000"
Ships:
From Partner Facility
Weight:
0.65 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Tool Description HSV-RN-L-40625-R.090
Mill Diameter (Inch) 5/8"
Mill Diameter (Decimal Inch) 0.6250"
Number of Flutes 4
Length of Cut (Inch) 3/4"
Length of Cut (Decimal Inch) 0.7500"
Material Solid Carbide
Overall Length (Inch) 6"
Overall Length (Decimal Inch) 6.0000"
Shank Diameter (Inch) 5/8"
Shank Diameter (Decimal Inch) 0.6250"
Finish/Coating Aplus
Overall Reach (Inch) 4-1/8"
Overall Reach (Decimal Inch) 4.1250"
Center Cutting (Yes/No) Yes
Application Steels
Neck Diameter 19/32"
Neck Diameter (Decimal Inch) 0.5930"
Corner Radius (Decimal Inch) 0.0900"
LOC Multiple 1x
Reach Multiple 6x
Shank Length (Inch) 1-7/8"
Shank Length (Decimal Inch) 1.8750"
Chip Breaker (Yes/No) No
Metric (Yes/No) No
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Length of Cut (Inch):
3/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.7500"
Material:
Solid Carbide
Finish/Coating:
APLUS
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Application:
Single or Double End:
Single
Overall Length (Inch):
6"
Overall Length (Decimal Inch):
6.0000"