Helical Solutions 82480 | H40ALV-RN-LX-30375 3/8" Diameter x 3/8" Shank x 1/2" LOC x 3-1/8" Reach x 6" OAL 3 Flute Single End Zplus Coated Solid Carbide Reduced Neck Square End Mill For Aluminum
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Finish/Coating:
Zplus
Overall Length (Inch):
6"
Overall Length (Decimal Inch):
6.0000"
Weight:
0.30 LBS
Calculated at Checkout
Product Specifications
Tool Description H40ALV-RN-LX-30375
Mill Diameter (Inch) 3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch) 0.3750"
Number of Flutes 3
Length of Cut (Inch) 1/2"
Length of Cut (Decimal Inch) 0.5000"
Material Solid Carbide
Overall Length (Inch) 6"
Overall Length (Decimal Inch) 6.0000"
Shank Diameter (Inch) 3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch) 0.3750"
Finish/Coating Zplus
Overall Reach (Inch) 3-1/8"
Overall Reach (Decimal Inch) 3.1250"
Center Cutting (Yes/No) Yes
Application Aluminum
Neck Diameter (Decimal Inch) 0.3560"
LOC Multiple 1.3x
Reach Multiple 8.3x
Web Thickness (Decimal Inch) 0.0080"
Shank Length (Inch) 2-7/8"
Shank Length (Decimal Inch) 2.8750"
Chip Breaker (Yes/No) No
Weldon Flat (Yes/No) No
Metric (Yes/No) No
Coolant Through (Yes/No) No
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Finish/Coating:
Zplus
Overall Length (Inch):
6"
Overall Length (Decimal Inch):
6.0000"