Helical Solutions 82798 | H35AL-L-30500-R.125 0.5000" (1/2) Diameter x 0.5000" (1/2) Shank x 0.1250" (1/8) Corner Radius x 4.0000" (4) OAL x 2.0000" (2) LOC 3 Flute ZPLUS Coated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
1/2"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Length of Cut (Inch):
2"
Length of Cut (Decimal Inch):
2.0000"
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"
Number of Flutes:
3
Shank Diameter (Inch):
1/2"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Finish/Coating:
ZPLUS
Weight:
0.35 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 82798 |H35AL-L-30500-R.125 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 35° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H35AL-L-30500-R.125). From the Helical Solutions End Mills for Aluminum - 3 Flute - Corner Radius - 35° Helix product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Length of Cut (Inch):
2"
Length of Cut (Decimal Inch):
2.0000"
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"
Number of Flutes:
3
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"