Helical Solutions 82961 | HEV-R-50375-R.020 0.3750" (3/8) Diameter x 0.3750" (3/8) Shank x 0.0200" Corner Radius x 6.0000" (6) OAL x 1.0000" (1) LOC 5 Flute APLUS Coated Corner Radius End Mill
Mill Diameter (Inch):
3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Inch):
1"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.0000"
Overall Length (Inch):
6"
Overall Length (Decimal Inch):
6.0000"
Number of Flutes:
5
Shank Diameter (Inch):
3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Finish/Coating:
Aplus
Weight:
0.30 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 82961 |HEV-R-50375-R.020 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 5 Flutes, APLUS Coated - (HEV-R-50375-R.020). From the Helical Solutions End Mills for Steels - 5 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Inch):
1"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.0000"
Overall Length (Inch):
6"
Overall Length (Decimal Inch):
6.0000"
Number of Flutes:
5
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"