Helical Solutions 83185 | HSV-R-40125 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 4 Flutes, TPLUS Coated - (HSV-R-40125)
Brand:
Helical Solutions
Length of Cut (Inch):
1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Overall Length (Inch):
2-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"
Number of Flutes:
4
Finish/Coating:
TPLUS
Center Cutting:
Yes
Weight:
1.23 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83185 |HSV-R-40125 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 4 Flutes, TPLUS Coated - (HSV-R-40125). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 4 Flute - Square - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Length of Cut (Inch):
1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.5000"
Overall Length (Inch):
2-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.5000"