Helical Solutions 83204 | HSV-S-40625 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 4 Flutes, TPLUS Coated - (HSV-S-40625)
Length of Cut (Inch):
3/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.7500"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Finish/Coating:
TPLUS
Center Cutting:
Yes
Weight:
0.45 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83204 |HSV-S-40625 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Square End Mill for Stainless and High Temp, 4 Flutes, TPLUS Coated - (HSV-S-40625). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 4 Flute - Square - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Length of Cut (Inch):
3/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.7500"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"