Helical Solutions 83219 | HSV-SR-40187-R.015 0.1875" (3/16) Diameter x 0.1875" (3/16) Shank x 0.0150" (1/64) Corner Radius x 2.0000" (2) OAL x 0.4375" (7/16) LOC 4 Flute APLUS Coated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
3/16"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1875"
Length of Cut (Inch):
7/16"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.4375"
Overall Length (Inch):
2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.0000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
3/16"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.1875"
Finish/Coating:
Aplus
Weight:
0.05 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83219 |HSV-SR-40187-R.015 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.4375" (7/16) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-SR-40187-R.015). From the Helical Solutions End Mills for Steels - 4 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1875"
Length of Cut (Inch):
7/16"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.4375"
Overall Length (Inch):
2"
Overall Length (Decimal Inch):
2.0000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.1875"