Helical Solutions 83238 | HSV-S-40125-R.010 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 1.5000" (1-1/2) OAL Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 4 Flutes, TPLUS
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
1/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1250"
Length of Cut (Inch):
1/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.2500"
Overall Length (Inch):
1-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
1.5000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
1/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.1250"
Finish/Coating:
TPLUS
Weight:
1.23 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83238 |HSV-S-40125-R.010 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 1.5000" (1-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 4 Flutes, TPLUS Coated - (HSV-S-40125-R.010). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 4 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.1250"
Length of Cut (Inch):
1/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
0.2500"
Overall Length (Inch):
1-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
1.5000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.1250"