Helical Solutions 83264 | HSV-SR-40500-R.125 0.5000" (1/2) Diameter x 0.5000" (1/2) Shank x 0.1250" (1/8) Corner Radius x 3.0000" (3) OAL x 1.0000" (1) LOC 4 Flute TPLUS Coated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
1/2"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Length of Cut (Inch):
1"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.0000"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
1/2"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Finish/Coating:
TPLUS
Weight:
0.20 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83264 |HSV-SR-40500-R.125 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 4 Flutes, TPLUS Coated - (HSV-SR-40500-R.125). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 4 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.5000"
Length of Cut (Inch):
1"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.0000"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.5000"