Helical Solutions 83268 | HSV-R-40625-R.030 0.6250" (5/8) Diameter x 0.6250" (5/8) Shank x 0.0300" Corner Radius x 3.5000" (3-1/2) OAL x 1.6250" (1-5/8) LOC 4 Flute TPLUS Coated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
5/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Length of Cut (Inch):
1-5/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.6250"
Overall Length (Inch):
3-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
3.5000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
5/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Finish/Coating:
TPLUS
Weight:
0.45 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83268 |HSV-R-40625-R.030 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 4 Flutes, TPLUS Coated - (HSV-R-40625-R.030). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 4 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.6250"
Length of Cut (Inch):
1-5/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.6250"
Overall Length (Inch):
3-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
3.5000"
Number of Flutes:
4
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.6250"