Helical Solutions 83331 | HEV-L-60375-R.020 0.3750" (3/8) Diameter x 0.3750" (3/8) Shank x 0.0200" Corner Radius x 3.5000" (3-1/2) OAL x 1.5000" (1-1/2) LOC 6 Flute TPLUS Coated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
3/8"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Inch):
1-1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.5000"
Overall Length (Inch):
3-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
3.5000"
Number of Flutes:
6
Shank Diameter (Inch):
3/8"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Finish/Coating:
TPLUS
Weight:
0.20 LBS
Calculated at Checkout
Helical Solutions 83331 |HEV-L-60375-R.020 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.5000" (1-1/2) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 6 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-L-60375-R.020). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 6 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.3750"
Length of Cut (Inch):
1-1/2"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.5000"
Overall Length (Inch):
3-1/2"
Overall Length (Decimal Inch):
3.5000"
Number of Flutes:
6
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.3750"