Helical Solutions 83354 | HEV-S-60750-R.125 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) OAL Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 6 Flutes, TPLUS
Mill Diameter (Inch):
3/4"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Length of Cut (Inch):
1"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.0000"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Number of Flutes:
6
Shank Diameter (Inch):
3/4"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Finish/Coating:
TPLUS
Weight:
0.65 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Free Shipping
Helical Solutions 83354 |HEV-S-60750-R.125 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 6 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-S-60750-R.125). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 6 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Length of Cut (Inch):
1"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.0000"
Overall Length (Inch):
3"
Overall Length (Decimal Inch):
3.0000"
Number of Flutes:
6
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.7500"