Helical Solutions 83355 | HEV-R-60750-R.125 0.7500" (3/4) Diameter x 0.7500" (3/4) Shank x 0.1250" (1/8) Corner Radius x 4.0000" (4) OAL x 1.6250" (1-5/8) LOC 6 Flute TPLUS Coated Corner Radius End Mill
Mill Diameter (Inch):
3/4"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Length of Cut (Inch):
1-5/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.6250"
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"
Number of Flutes:
6
Shank Diameter (Inch):
3/4"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Finish/Coating:
TPLUS
Weight:
0.80 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Free Shipping
Helical Solutions 83355 |HEV-R-60750-R.125 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.1250" (1/8) Radius x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Stainless and High Temp, 6 Flutes, TPLUS Coated - (HEV-R-60750-R.125). From the Helical Solutions End Mills for Stainless & High Temp - 6 Flute - Corner Radius - Variable Pitch product family.
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Length of Cut (Inch):
1-5/8"
Length of Cut (Decimal Inch):
1.6250"
Overall Length (Inch):
4"
Overall Length (Decimal Inch):
4.0000"
Number of Flutes:
6
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.7500"