Helical Solutions 83553 | H40ALV-M-30750-R.015 0.7500" (3/4) Diameter x 0.7500" (3/4) Shank x 0.0150" (1/64) Corner Radius x 5.0000" (5) OAL x 2.2500" (2-1/4) LOC 3 Flute Uncoated Corner Radius End Mill
Brand:
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
3/4"
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Length of Cut (Inch):
2-1/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
2.2500"
Overall Length (Inch):
5"
Overall Length (Decimal Inch):
5.0000"
Number of Flutes:
3
Shank Diameter (Inch):
3/4"
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Finish/Coating:
Uncoated
Weight:
0.85 LBS
Minimum Purchase:
1 unit
Shipping:
Free Shipping
Helical Solutions 83553 |H40ALV-M-30750-R.015 0.7500" (3/4) Cutter DIA x 0.7500" (3/4) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 2.2500" (2-1/4) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide 40° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H40ALV-M-30750-R.015). From the Helical Solutions End Mills for Aluminum - 3 Flute - Corner Radius - 40° Helix - Variable Pitch product family.
Helical Solutions
Mill Diameter (Inch):
Mill Diameter (Decimal Inch):
0.7500"
Length of Cut (Inch):
2-1/4"
Length of Cut (Decimal Inch):
2.2500"
Overall Length (Inch):
5"
Overall Length (Decimal Inch):
5.0000"
Number of Flutes:
3
Shank Diameter (Inch):
Shank Diameter (Decimal Inch):
0.7500"